Burçlara Göre Çiçekler

Aşk Merdiveni Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Bulundukları ortama olduğu ortama son derece hoş bir hava katan yeşil taze yaprakları ile dikkat çeken aşk merdiveni hemen hemen her yere kolay uyum sağlaması ile bilinir. Ev ve iş yerleri içinde uygun olan aşk merdiveni çiçeğini sevdiklerinizin iş yerlerine hediye olarak da gönderebilirsiniz.

Gün Işığından Faydalanma

Son derece hoş yaprakları ile dikkat çeken aşk merdiveni saksı çiçeğinin direk olarak gün ışığına maruz kalmaması önemlidir. Dolaylı olarak gün ışığından faydalanmaktan hoşlanan saksı çiçeği bol ışıklı yeri sever. Hızlı büyümesini istiyorsanız daha aydınlık bir yer seçimi yaparak çiçeğinize destek olabilirsiniz.

Sulama İşlemi

Sulama işleminde suyun tüm toprağa geçtiğinden emin olmanız gerekir. Sulama yaz aylarında haftada iki defa yapılabildiği gibi kış aylarında ise hafta da bir defa yapılması uygundur. Sulama işleminde toprak henüz nemli ise işlemi ertesi günü yapmanız daha uygun olacaktır. Sulama öncesi mutlaka toprak kontrolünün yapılması bu anlamda önem taşır. Fazla sulama bitkinin kökünde çürümeye sebep olurken az sulama sonrası ise kök ve yapraklarda kurumalar baş gösterecektir.

Saksı Değişimi ve Çoğaltma

Aşk merdiveni çiçeğinde saksı değişimi tüm diğer saksı çiçeklerinde olduğu gibi bir numara büyük saksı ile yapılması önerilir. Saksı çiçeğimizin çoğalma işleminde ise kökten ayırma uygulamasına yer vererek birkaç adet aşk merdiveni çiçeğine sahip olabilirsiniz.

Leave a Reply