Çiçek Bakımı

Çiçeğe Göre Saksı Nasıl Seçilir?

Saksı çiçeklerinde en önemli detaylardan birisi de saksıların ideal ölçüde seçilmesidir. Saksı seçiminde hangi çiçeğe hangi saksı seçileceği de bilinmesi gereken diğer detaydır. Delikli ve deliksiz olarak satılan saksılarda seçiminizi çiçek tercihinize göre yapabilirsiniz. Salon çiçeklerinin bazıları deliksiz seçenek için ideal olan türlerdir. Bunun yanı sıra delikli olan saksı çiçeklerine olan rağbetin fazla olmasının nedeni bu tür saksıya ihtiyaç duyan çiçeklerin fazla olmasıdır.

Saksı Değişimi Nasıl Yapılmalıdır?

Saksı değişimleri çiçeğin büyümesi ile gerçekleşir. Kimi kişiler bir büyük saksı seçimi yerine daha büyük seçime yer verirler. Böylelikle sürekli saksı değişimi yapmak zorunda kalmayacaklarına olan inançları çiçeğin büyümesinin durması ile tamamlanacaktır.

Çok büyük saksı tercih edildiğinde çiçeğin gövde kısmında büyüme yavaşlar. Bunun temelinde saksı çiçeklerinin öncelikle köklerini genişleterek ideal dolmaya ulaştıklarında artık hızla gövdeyi uzatmaya başlamalarıdır. Fakat büyük saksı tercih edildiği zaman kök büyümeyi bitirmeden gövdeye geçemeyeceği için çiçeğinizin görünen kısmında bulunan büyüme yavaşlayacaktır. Bu nedenle saksı değişimlerinde bir büyük boy değişimi yapılması tavsiye edilir.

Saksı seçimlerinde yapılan bir diğer hata ise saksının dış görüntüsünü beğenerek yapılan hatalardır. Çiçeğiniz için oldukça küçük olan bir saksıyı sadece dış görüntüsünü beğendiniz için satın almamalısınız.

Saksı seçimini doğru yaparak dilediğiniz saksınızı sonrasında boyayabilirsiniz. Aynı zamanda daha farklı onlarca fikir ile saksılarınıza yeni çalışmalar yapabilirsiniz.

Leave a Reply