Burçlara Göre Çiçekler

Şakayık Çiçeğinin Bakımında Neye Dikkat Etmeli?

Şakayık bitkisi iri çiçekleri ile kendine hayran bırakan güzelliğini ilkbahar ile beraber sunan özel çiçeklerdir. Saksı içinde bakımı yapılabilen çiçek genellikle bahçelerde yer alıyor. Fakat çok soğuktan hoşlanmadığı için bu çiçeği soğuk kış aylarında korumanız önemlidir. Normal soğuk kışların yaşandığı ortamlar ise şakayık bitkisini seveceği seçimlerdir.

Şakayık çiçeğinin bakımında nemlilik ve güneş önemlidir. Köklerinin nemli olmasından hoşlanan çiçeği en az üç günde bir sulamanız önerilir. Bunun yanı sıra güneşten ise 6 saat faydalanmak ister. Öğlen güneşinin dik geldiği anlar haricinde her dönümünde güneşten faydalanmaktan hoşlanır.

Şakayık çiçeğine ev bakıyorsanız çiçek sulamasında dinlenmiş olan çekme suyunu düzenli olarak vererek bakımını yapabilirsiniz. Sar, pembe, turuncu gibi birçok renk seçimine sahip olan şakayıklar soğanlı olan bitkilerdir. Çok yıllık bitki olan şakayıklar yere ekildiğinde de çok yan yana ekilmemesi önerilir. Saksı içinde ise iki soğan yumrusu yeterlidir. Bunun harici çiçeğe zarar verebilir.

Yarım metre ve bazen bir metreye kadar boylanabilen şakayıklar saksı içinde daha az bir boy atma özelliği sunacaktır. Bu sebep ile saksıda da bakabilirsiniz.

Şakayık Kokulu Bir Çiçek midir?

Şakayık büyük ve katmerli çiçeklere sahip olan bir çiçektir. Mis gibi kokulu olan bu çiçeğin bazı türleri ise bu özelliği sunmaz. Bu sebep ile şakayık çiçeğinizi alırken kokulu ya da kokusuz olup olmadığına dikkat ederek tercihinizi buna göre yapmanız önerilir.

Leave a Reply