Burçlara Göre Çiçekler

Saksılı Çiçeklerde Toprağın Beyazlama Nedeni Nedir?

Çiçekler pozitif anlamda bizlere enerji sunarken aynı zamanda stresten arınmaya da yardımcı olur. Onların bakımı ile uğraşmak ve sundukları çiçekleri izlemek oldukça keyifli olmak ile beraber onlar ile konuşarak da stresimizi atabiliriz. Satın aldığınız ya da sevdiklerinizden armağan olarak gelen çiçeğinizin bakımlı ve güzel olmasının yanı sıra onu çoğaltarak da birkaç tane aynı çiçekten sahip olabilirsiniz.

Saksı çiçeklerinin bakımında en önemli unsur elbette topraktır. Toprağın belli zaman dilimlerinde değişim saksı değişimi ile yapılarak zengin bir tercihe yer açılabilir. Bunun yanı sıra bazı saksı topraklarında gözlemlenen zaman sonra toprakta beyazlaşmanın başlamasıdır. Bu aşamada sulama da kullanılan suyun içeriğine dikkat etmek gerekir. Eğer normal eşme suyu kullanıyorsanız ve dinlendirmeden işlemi yapıyorsanız muhtemelen çeşme suyunuz oldukça kireç içeriğine sahiptir. Bu kireç içeriği ise toprak üzerinde beyazlaşmaya sebep olur. Çeşme suyunu oda sıcaklığında bekleterek sonrasında sulamaya yer vermek ya da başka su seçimine yer açmak beyazlaşmanın kısa sürede geçmesini sağlayacaktır.

Saksı Çiçeklerinde Saksı Değişimi

Saksı çiçeklerinde değişim işleminde mutlaka sadece bir numara büyük olan tercihe yönelmek önerilir. Çiçekler ilk etapta kök büyümesi yapar ve boşluğun dolması ile beden büyümesine geçer. Eğer daha büyük bir saksı tercihi yaptıysanız çiçeğinizin beden büyümesi daha geç başlayıp daha az olarak gelişimi de bu sebep ile yavaşlayacaktır.

Leave a Reply