Burçlara Göre Çiçekler

Siklamen Nasıl Çoğaltılır?

Siklamen çiçeğinin halk arasında bilinen adı tavşankulağıdır. Tavşankulağı ya da siklamen olarak bilinen saksı çiçeğinin piyasada var olan iki farklı türü vardır. Bu türlerde birisi daha büyük yapraklara sahip olan cinstir. Diğer daha küçük yapraklara sahip olan cinsin ise yaprakları da alacalıdır. Bu iki farklı tür içinden seçiminizi yaparken beğeninize hitap eden seçime yer verebilirsiniz.

Siklamen çiçeğinizin bakımı oldukça kolay olup özellikle çiçeklenmesinin bitip dinlenme evresine girdiği zaman çoğaltılması da mümkündür. Siklamen çiçeğinin çoğaltılması işleminde yumrudan ve yapraktan çoğaltmaya yer verilir.

Yapraktan Çoğaltma

Yapraktan çoğaltma işleminde köke oldukça yakın mesafeden alınan dalın köklendirilmesi ile yapılır. Siklamende yumrudan çoğaltma her ne kadar riskli olabiliyorsa en çok tercih edilen işlemdir. Fakat yapraktan köklendirerek çoğaltma işlemi ise genel olarak en çok tutma oranı artan bir uygulamadır. Yapraktan çoğaltma işleminizi toprak ile ya da suda köklendirme şeklinde de yapmanız mümkün. Geniş bir kaba ya da küçük kaplara işlem yapılabilir.

Yumrudan Çoğaltma

iş tebrik çiçeği almak

Yumrudan çoğaltma işleminde saksı çiçeğimizde bulunan yumruların alınarak başka bir saksıya geçirilmesi ile yapılır. Kökten ayırma olarak da yapılan işlem de bazen saksı kenarlarında oluşan yumrularında alınması ile işlem kolaylıkla gerçekleşebilir. Bu işleme yer açarak birçok siklamen çiçeğine sahip olabilirsiniz. Sevdiklerinizin size hatıra olarak sundukları bu muhteşem çiçeği çoğaltarak daha çok siklamen çiçeği sahibi olabilirsiniz.

Leave a Reply